TABELE LIGOWE I KLASYFIKACJE

Almanach Opolskiej Piłki Nożnej zawiera wiele tabel i zestawień, które rzadko są prezentowane szczególnie dla rozgywek niższych klas piłkarskich. Oprócz znanych z portali internetowych i gazet, tabeli podstawowej i krzyżówek wyników dajemy trenerom, zawodnikom, kibicom i analitykom piłkarskim dla każej ligi kilkanaście dodatkowych tabel. Te statystyki, które na bieżąco dziś podają komentatorzy meczów Premier League lub Bundeligi są dzięki Almanachowi dostępne również dla opolskiej B-klasy. Niektóre zestawienie są w książce, ze zwględu na oszczędność miejsca, połączone ze sobą, ale wyłuskanie z nich odpowiednich informacji nie stanowi problemu. Oto przegląd wszystkich tabel z krótkim opisem.

Rodzaje tabel


STATYSTYKI ZAWODNIKÓW

Almanach Opolskiej Piłki Nożnej prowadzi nie tylko statystyki klubowe, ale również zawodników. Każdy opolski zawodnik niezależnie od klasy rozgrywkowej ma policzone: mecze w których grał, całe mecze, mecze w wyjściowej jedenastce, liczbę wejść na boisko, liczbę zejść z boiska, liczbę minut gry, liczbę napomnień czerwonymi i żółtymi kartkami. liczbę strzelonych bramek z podziałem na "jednopaki" i "wielopaki". W wyższych ligach policzyliśmy również bramkarzom stracone bramki i mecze bez straty gola..

Rodzaje statystyk


REKLAMODAWCY I SPONSORZY


Przyjaciele Opolskiej Piłki Nożnej


Wydanie Almanachu Opolskiej Piłki Nożnej nie byłoby możliwe bez instytucji i firm, które umieszczają w nim swoje reklamy. Od początku współpracujemy z Opolskim Związkiem Piłki Nożnej, od którego otrzymujemy wsparcie w postaci dostępu do aktualnych danych i protokołów sędziowskich. Co prawda nie mamy tytularnego sponsora, jak chociażby Encyklopedia Piłkarska FUJI, ale jest kilka firm, które umieszczają reklamy i w ten sposób przyczyniają się do wydania tej książki. Serdecznie zapraszamy do współpracy wszystkie firmy, które chciałyby zareklamować swoją działalność i pomóc nam w wydaniu kolejnych tomów Almanachu. Oferujemy całostronicowe reklamy w książce oraz logo firmy na okładce. To na prawdę skuteczna reklama - książka dociera praktycznie do wszystkich klubów na Opolszczyźnie. Jesteśmy do Państwa dyspozycji. Telefon kontaktowy 66-22-64-888AUTORZY


Pomysłodawcą i autorem Almanachu Opolskiej Piłki Nożnej jest Marek Leja. Swego czasu współpracował z redakcją sportową Radia Opole, Nowej Trybuny Opolskiej oraz z ogólnopolskimi tygodnikami piłkarskimi "Tygodnik Kibica" i "Tylko Piłka". Dla dwóch ostatnich stworzył komputerowe programy obsługi baz danych wyników piłkarskich. W 1999 roku wydał multimedialną "Historię Piłkarskiej Reprezentacji Polski" pierwsze tego typu wydawnictwo w Polsce. Od 2002 roku nieprzerwanie wydaje Mechnicki Niedzielnik Sportowy - klubową gazetę LZS Mechnice. Od 3 lat jest również współtwórcą gazety meczowej "ODRA". W latach 2006 - 2018 przez trzy kadencje sprawował funkcję wójta gminy Dąbrowa. Obecnie jest członkiem Prezydium Zarządu OZPN-u oraz prezesem LZS Mechnice.


Część historyczną drugiego tomu Almanachu współtworzył Janusz Stefanko. Autor, publicysta, historyk sportu, zamieszkały w Prężynce obok Prudnika. Od najmłodszych lat fascynował się i interesował piłką nożną światową, krajową a przede wszystkim regionalną. W swoim prywatnym archiwum posiada informacje, wycinki z różnych gazet, dokumenty, sprawozdania i komunikaty piłkarskie z regionu województwa opolskiego. Współpracował m.in. z Andrzejem Gowarzewskim - wydawcą piłkarskich encyklopedii "Fuji" oraz ze Zbigniewem Łyczko - archiwistą piłki regionalnej. W latach 1993-2000 był działaczem Podokręgu Związku Piłki Nożnej w Prudniku pełniąc funkcję Sekretarza. Opracował samodzielnie historię Podokręgu Piłki Nożnej w Prudniku oraz monografie klubów piłkarskich Polonii Biała, LZS-u Twardawa, LKS-u Zarzewie Prudnik. Jest również współautorem dwutomowej historii klubu Pogoń Prudnik tom I - piłka nożna, tom II - koszykówka. Ostatnio stworzył monografię klubu Rolnik Biedrzychowice - Głogówek - piłka nożna kobiet 1983-2020SEZON 1945/1946

14 października 1945 roku powstał Opolski Podokręg Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Był to już czwarty podokręg po centralnym, rybnickim i bielskim. Siedzibą Podokręgu Opolskiego było Zabrze. W skład utworzonego podokręgu opolskiego wchodziły kluby z terenu obecnego województwa opolskiego oraz z terenów Bytomia, Zabrza oraz Gliwic. Pierwsze rozgrywki w ramach Opolskiego Podokręgu zainaugurowano 21 października 1945 roku meczem Piast Gliwice – KS Odra Bobrek (wynik 9:1). 25 zespołów rywalizowało w czterech grupach: zabrskiej, bytomskiej, opolskiej i kluczborskiej. Zwycięzcami poszczególnych grup zostali: Grupa 1 Kopalnia Szombierki. Grupa 2 Piast Gliwice. Grupa 3 Lwowianka Opole. Grupa 4 Kresowianka Kluczbork. Co ciekawe, drużyny z pierwszych miejsc awansowały do finału już po meczach jesiennych, ale ponieważ wiosną nie udało się przeprowadzić finałów, kwalifikacje dokończono rozgrywając rundę rewanżową.
UZUPEŁNIAMY

Mimo szczerych chęci i ogromu prac włożonych w odszukiwanie najstarszych tabel i danych, nie udało się skompletować wszystkich wyników. Jeżeli, ktokolwiek z Państwa ma informacje dotyczące brakujących danych, proszę nam pomóc w uzupełnieniu tych krzyżówek i tabel. "Opolska piłka" zasługuje na to, aby być opisana od pierwszego do ostatniego meczu. Proszę dzwonić 662264888 lub przesłać informacje na ML65@WP.PL


ZAMÓWIENIE


CENNIK

ALMANACH OPOLSKIEJ PN 2017/18 - 15 zł

ALMANACH OPOLSKIEJ PN 2018/19 - 20 zł

ALMANACH OPOLSKIEJ PN 2019/20 - 25 zł

ALMANACH OPOLSKIEJ PN 2020/21 - 25 zł

WYSYŁKA - 8,20 zł od 1 do 3 sztuk

WYSYŁKA - 14,40 zł 4 sztuki i więcej

Aby zamówić nasz almanach wystarczy wpłacić na konto wydawcy odpowiednią kwotę, a w tytule przelewu podać adres wysyłki.

WYDAWCA: IN PLUS Mechnice Strażacka 3. Nr konta: 53888210162002004071860001.